Yargıtay Dava Dosyası Sorgulama

Yargıtay Dava Dosyası Sorgulama

Diğer onlarca kamu hizmetinin internet ortamına aktarılması ile birlikte hayatımızda pek çok şey değişti. Bu değişimler içinde dava dosyaları da yer alıyor. E-Devlet sistemi sayesinde bu ve benzeri pek çok hizmeti 7 gün 24 saat almak mümkündür.

Dava dosyası sorgulaması yapmanız için öncelikle mahkemede açılmış bir davanızın olması gerekiyor.

Dava Açmak İçin Hangi İşlemleri Yapmak Gerekir?

Adliye’ye giderek, ilgili bölüm için dava dilekçesi vererek işe başlıyoruz. Burada hangi konuda ise o konu ile ilgili yerde dava açabilirler. Dava açan vatandaşın bir avukata ihtiyacı yoktur. Vatandaş kendisi de basit bir dilekçe yazarak dava açabilir. Şayet dava açmak isteyen fakat, maddi durumu yetersiz olan kişiler içinde adliyelerde bulunun  ilgili birimler vardır. Vatandaş bu primlere intikal ettiği taktirde, ücretsiz avukat tutma kriterlerini taşıyor ise, adliye tarafından kendilerine avukat hizmeti verilmektedir. Adliye’de bulunan bu bölümlere ”Adli Yardım Merkezleri” denilmektedir.

İlk adım; dilekçe verme adımından sonra, vatandaşın harç ödemesi gerekiyor. Sonrasında dava ilgili mahkemeye intikal edilmiş olur. Sonrasında ise vatandaşın yapması gereken bir şey yoktur. Artık davacı ve davalının yapacağı pek bir şey kalmamıştır.

Vatandaşların dava hakkında bilgi alması için, sürekli adliyeye gitmesine gerek yoktur. Basit bir işlem sonrasında alacakları e devlet şifresi ile birlikte oturduğu yerden, 7 gün 24 saat yargıtay dava dosyası sorgulama  hakkında yaşanan gelişmeleri takip edebilme kolaylığına sahiptir.

 

Hukuk davalarında davayı kim açmışsa, o kişinin yaşadığı yerin adresi üzerinden dava açılır.

E-Devlet şifresi alabilmek için, kendinize en yakın PTT şubesine giderek bir şifre almanız mümkündür. 2 TL  karşılığında alacağınız şifre ile işiniz oldukça kolaylaşacaktır. Sonrasında aşağıda verdiğimiz link üzerinden dava dosyası sorgulama ekranına ulaşabilirsiniz. Bir sonraki adım olarak, TCKN ve e-devlet şifrenizi girerek dava dosyasını görüntülemeniz gerekiyor.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz