Vergi Borcu Sorgulama

Vergi Borcu Sorgulama

Vergi borcu sorgulama işleminden önce, öncelikle vergi nedir?, verginin sınıflandırılması gibi konular hakkında gerekli bilgi vereceğiz.

Vergi, devletin kamu hizmetleri yapabilmesi için gerekli olan bütçeyi kişi ve kuruluşlardan kanun yolu ile topladığı  paraları ifade eder.  Vergi devletin vatandaştan zorunlu olarak aldığı paradır. Alınan bu parala ile yatırım yapmak ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlamak amaçlanır.

Vergilerin pek çok sınıflandırma çeşidi vardır. En yaygın olarak;

1: Dolaylı ve dolaysız vergi dediğimiz vergi çeşidinde, vatandaş kendi vergisini direkt veriyorsa buna dolaysız vergi denir. Örnek verecek olursak emlak vergisi, gelir vergisi gibi. Dolaylı vergide ise, vergi vermekle yükümlü kişi ve kurumların vergilerinin başka kişi ve kurumlar tarafından verilmesidir.

Vergilerin alınıp alınmaması veye arttırılıp, azaltılması ekonomik gelişmeler ile doğru orantılıdır.

2.Spesifik- Ad Valorem vergileri dediğimiz vergiler ise,vergi borcunun hesaplanma biçimi ile ile ilgili bir ayrımdır. Katma değer vergisi bu grupta yer alır.

3.Şahsi vergiler veya gayri şahsi vergilerde ise,kişinin ailevi durumu, çocuklarının olup olmamasına göre değişen miktarlarda vergi alınmasıdır. Diğeri ise,emlak vergisi örneği vereceğimiz gayrişahsi vergidir.

4.Gelir-Servet-Harcama üzerinden alınan vergiler ise, gelir ve kurumlar vergisini, motorlu taşıtlar vergisi, mal ve hizmet vergisi olmaktadır.

Vergide iki taraf bulunur. Bu taraflardan birisi vergi borcunu verecek kişi iken, diğeri ise vergi borcunu alan taraf olmaktadır.

Vatandaşa ödeyeceği vergilerin tebliğ edilmesinden sonra, vatandaşların bu borcu ödemesi gerekir. Vatandaşalar istedikleri taktirde bu vergileri çeşitli kaynaklardan öğrenebilirler.  Bu kaynaklar, vergi daireleri, bankalar, maliye bakanlığı gelir idaresi başkanlığı gibi kurumlar vasıtası ile vergilerini ödeyebilir. Bir diğer ödeme şekli ise, Maliye Bakanlığının kurmuş olduğu internet sistemi üzerinden ödeyebilir ya da vergi borcu sorgulama işlemi yapabilirler ve sonucu çıktı olarak alabilirler.

Aşağıda verdiğimiz link üzerinden maliye bakanlığının sitesine ulaşıp, herhangi bir vergi borcunuzun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz