UYAP Portalı Vatandaş Girişi

UYAP Portalı Vatandaş Girişi

Ülkemizde ve diğer pek çok ülkede, gelişen teknoloji ile birlikte internet altyapısında da büyük gelişmeler yaşanmaktadır. Bu gelişmeler ile birlikte hükumetler, onlarca hizmeti internet üzerinden vermeye başladı. Onlarca hizmetin hızla internet ortamına taşınması ve 7 gün 24 saat hizmete açık olması nedeni ile vatandaşlara daha iyi bir hizmet verilmesi bu yolla sağlanmış oldu. Bu sistem ile birlikte gelen pek çok kolaylık var. Bu kolaylıklardan öneli olan bazıları ise, vatandaşların zaman kaybı önlendi, para kaybı önlendi, devlet kurumları üzerindeki yük kalktı. Sistemin getirdiği bir diğer önemli fayda ise, kurumların ve devletin harcadığı kağıt masrafından kurtarılmış oldu. UYAP sistemi bugün ülkemizde, Adalet Bakanlığı ile yargı birimleri arasında  köprü görevi görmektedir. Sözü edilen birimlerin her  türlü yargı, idari ve denetim faaliyetleri bu sistem üzerinden yürütülmektedir.

Geliştirilen bu sistem ile yargı ve yargı ile ilgili destek birimleri arasında büyük ölçüde entegrasyon sağlanmış oldu. Arşivler sistem ile birlikte elektronik sisteme aktarıldı. Elektronik ortamda barındırılan bu arşivler ile birlikte, doğru ve tutarlı bu bilgiler hakim, savcı, avukatlar arasında paylaşıma sunuldu. İhtiyaç duyulduğu her an yargı birimleri arasında anlık olarak bilgi alışverişi yapılmasının önü açıldı. UYAP sisteminde yer alan bilgi ve belgelerin yetkisiz kişiler tarafından değiştirilmesi mümkün olmamakla birlikte, gerekli güvenlik önlemleri alınmıştır.

UYAP portalı vatandaş girişi gibi diğer hizmetlere ulaşılması e-imza ile güvence altına alınmış oldu. Sistemin ilk kuruluşundan bu yana toplamda 39 bin 800 adet e-imza dağıtıldı. Dağıtılan bu e- imzalar tüm kullanıcılar tarafından aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Sisteme giriş yapmak için öncelikle aşağıda yer verdiğimiz vatandaş portalı linkine tıklamanız gerekmektedir. Eğer vatandaş girişi dışında bir giriş yapmak istiyorsanız, ilgili yazılarımızın altında yer verdiğimiz linkleri tıklayınız.

uyap-portali-kurum-girisi

 

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz