UYAP Portalı Kurum Girişi

UYAP Portalı Kurum Girişi

Hükumetin verdiği talimat ile harekete geçen Adalet Bakanlığı çalışmaları sonucu ortaya çıkan, UYAP projesi ile vatandaşlar oldukça rahat bir kamu hizmeti almaya başladı.  Projenin ortaya çıkış amacı, vatandaşların herhangi bir adli kuruma gitmeden, evinde veya iş yerinde var olan bir internet bağlantısı ile oluşturulan sisteme giriş yapması ve hizmet almasından ibaret. Açılımı; Ulusal Yargı Ağı Bilişim Sistemi olan bu proje ile, Adalet bakanlığı bünyesinde hizmet veren bütün kurumları online bir platformda bir araya getirilerek, devlet-vatandaş hizmetini daha kolay ve zahmetsiz bir zemine oturttu. Böylece vatandaşın kendisine uzak veya yakın olan herhangi bir kuruma gitmesine gerek kalmadı. İnternete giriş yapan vatandaş merak ettiği konu veya işi kolaylıkla halledebilecek.

UYAP Nedir?

Özellikle avukatlar için büyük bir kolaylık sağlayan sistem ile her türlü bilgi alma ve evrak sorgulama işi mümkün oluyor. Bütün bu işlemler online yapılmaktadır. Bu sistem sadece vatandaşlar için değil, aynı zamanda, kurumlar üzerindeki iş yükünü büyük ölçüde azaltılması sağlandı. Evrak alışverişinden dolayı meydana gelen zaman kaybı, iş gücü ve maddi kayıplar engellendi. Dolaylı olarak, milli ekonomiye büyük katkılar sağlanmış oldu. Bir diğer faydası ise devlet kurumlarında can sıkıcı bir durum olan,evrak işlerinin karmaşasından kurtulmuş oldu.

UYAP’a Nasıl Giriş Yapılır?

UYAP sistemine giriş 3 ayrı yoldan yapılmaktadır. Devlet, vatandaş ve avukat sayfalarından oluşmaktadır. Bu sebepten dolayı sisteme giriş yapacak kişi kendisine en uygun olan seçeneği seçerek, ardından ilgili sayfaya girmesi gerekiyor. Sizler için aşağıda UYAP portalı kurum girişi ile ilgili bir linke yer verdik. Bu link üzerinden kurum portalına giriş yapabilirsiniz. Kurum portalına giriş yapabilmek için, 3 seçeneğiniz var. Bunlardan ilk ikisi e-imza ile yapılan girişler olurken, diğeri ise e-devlet yöntemi ile yapılan giriş yöntemidir.

wwwedevletsgk

 

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz