SGK Sorgulama

SGK Sorgulama

SGK yani SOSYAL GÜVENİLİK KURUMU açılımıdır. SGK bazı insanların maddi sıkıntıya düşmelerini engelleyen bir uygulama şeklidir . Bu uygulama çeşitli riskler sonucunda vatandaşın başkalarına muhtaç kalmalarına engel olmak amacı ile yapılmıştır .Hastalık ve kaza gibi durumlarda hastanelerden faydalanabilir ve emekli maaşı alabilirsiniz. Bunun yanı sıra ortaya çıkan ekstra masraflar için gelir kaybının belli bir yüzdesini de devlet karşılamaktadır. Ve  bireylerin gelirinin veya kazançlarının azalış göstermesi durumunda  ekonomik açıdan problem yaşamalarını engelleyen çok geniş kapsamlı bir kurumdur. SGK sadece Türkiye’ de yaşayan kişilerin ihtiyaçlarını gidermek amacıyla kurulmuş olan bir yapıdır. Bundan dolayı ülkemizde SGK çok önemli bir konuma sahiptir. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), vatandaşların günlük hayatlarında karşılaşma olasılığı olan birçok zarara karşı gelir kayıplarının bir kısmını ya da tamamını temin etmeye yardımcı olan kapsamlı bir ekonomik güvence sistemidir.

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tüm yukarıda bahsedildiği üzere her türlü olumsuz durumda hiçbir kimseye ihtiyaç duymadan yaşama ve geçinme gibi temel ihtiyaçlarımızı karşılamamızda bize yardım etmektedir.

SGK SORGULAMASI NASIL YAPILIR : SGK SORGULASI yapabilmek için iki ayrı yol izleyebilirsiniz;  biri esgm sayfası üzerinden sgk sorgulama işlemi ile yapılır diğer 2. yol ise e­­­­-devlet üzerinden yapabilirsiniz. E-devlet’ten sorgulama yapabilmeniz için E-devlet şifrenizin olması gerekmektedir . Bu şifrenizi her hangi bir ptt şubesinden iki tl karşılığında alabilirsiniz . Şifrenizi aldıktan sonra edevlet giriş yaparak E-devlet sayfasına erişim sağlayarak SGK sorgulamanızı buradan yapabilirsiniz.

EK BİLGİ :

 I. Çalışmakta olduğunuz işyeri numarasına,

II. Hangi ay ve yıllarda çalıştığınıza,

III. İşe giriş ve işten çıkış tarihlerinize,

IV. Belge kodunuza,

V. Yatırılan prim miktarlarına ay ay bakabilirsiniz.

VI. Ayrıca aylık ne kadar kazandığınıza ve yıllık kazancınıza da bakabilme hakkına sahipsiniz. SGK-SSK ile ilgili tüm hizmet bilgilerinize SGK-SSK sorgulama sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz.

SGK sistemine ulaştıktan sonra çalıştığınız günlerin toplamını görebilirsiniz , hangi yıl kaç gün çalıştığınızı, geçmişten bu güne kadar yatan tüm primlerinizi , ne kadar borcunuz olduğunu görebilir , emekliliğinize ne kadar kaldığını hesaplayabilirsiniz, .

Etiketler: ,

Yorum Yaz