Mesajla Vergi Borcu Sorgulama

Mesajla Vergi Borcu Sorgulama

Vergi, devletin işleyişi, ülkenin korunması, yatırımların yapılması, çevre düzenlemesi, altyapı çalışmaları gibi pek çok hizmeti vatandaşlara verebilmesi için, vatandaşlar, şirketler, ürünler, hizmetler gibi pek çok kaynak üzerinden topladığı paralardır. Devlet topladığı bu paralar ile, yükümlü olduğu kamu hizmetlerini gerçekleştirebilmektedir. Gelişmiş pek çok ülkede vergi gelirleri oldukça yüksektir. Alınan bu vergi gelirleri bazı ülkelerde % 100’ü bulmaktadır. Devlet gerekli gördüğü taktirde bu vergi gelirlerini arttırabilir veya azaltabilir. Gelirlerdeki bu artış ve azalış, yaşanan ekonomik gelişmeler, savaş, dünya çapında yaşanan bir kriz gibi pek çok durumda değişiklik göstermektedir.

Devletin aldığı vergi vatandaşın sosyal durumuna göre değişiklik göstermektedir. Maddi durumu iyi olan, aylık geliri yüksek olan bir vatandaştan geliri ile orantılı olarak vergi alınmaktadır. Bu durum şirketler ve küçük esnaflar için de geçerlidir. Fabrika veya şirket ne kadar ürün üretmiş veya satmış ise o oranda vergi vermesi gerekmektedir.

Verginin alınması kanunla korunmaktadır. Bu sebeple kanuna uyulmadığı durumlarda; verginin verilmediği durumlarda cezai işlemler uygulanır. Verginin ödenmediği durumlarda devletin bunu zorla tahsil etme hakkı ve cezai işlem uygulama hakkı vardır.

Ülkemizde vergi borcunun ödenmesi için, vatandaşların vergi dairesine gitmeleri gerekmektedir. Vergi ödemekle yükümlü olan kişiler,kendileri hakkında vergi borcu çıkarsa, bu borcu son ödeme tarihine kadar ödemeleri gerekmektedir. Belirtilen süre içerisinde ödenen vergi borçları, herhangi bir faiz ve gecikme zammına tabi tutulmadan ödenmiş olur. Vergi borcunun gecikmesi durumunda ise, devlet gecikme zammı ve faizi dahil olmak üzere borcu tahsil etme hakkına sahiptir.

Vergi dairesine gitmeden de vergi borcu ödemek mümkündür. Vergi dairelerine gitmek istemeyen kişiler, internet üzerinden de vergi borcu ödeyebilirler. Bu yolların dışında vergi borcu sorgulaması yapmak isteyen vatandaşlar, cep telefonu üzerinden sorgulama yapabilirler.

Mesajla Vergi Borcu Sorgulama

Mesaj bölümüne girerek, büyük harflerle BORC yazmanız ve ardından bir boşluk bırakarak, T.C kimlik numaranızı yazmanız, yine bir boşluk bırakarak nüfus cüzdanı seri ve numarasını, tekrar boşluk bırakarak, anne kızlık soy isminin ilk iki harfini yazmanız ve 1189’a göndermeniz gerekmektedir.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz