Marka Patent Sorgulama

Marka Patent Sorgulama

Marka Sorgulama Nedir?

Marka sorgulama Türk Patent Enstitüsü tarafından gerçekleştirilen bir işlemdir. Veri tabanlarında kayıtlı olan tüm dataların, sizlerin merak ettiğiniz marka ismi yada patent başvurusu adı altında daha önceden başkası tarafından alınıp, alınmadığını aktaran bir sorgulama sayfası olarak da tanımlayabiliriz. Bu sorgulama aracının oluşturulmasında ana amaç ise, kurumlara gidilerek yapılacak başvuru sayısında yığılmaları ve işleri yavaşlatmaya yönelik adımları önlemek olarak açıklamak sanırız doğru olacak. Aklınızda şirketiniz yada hizmet modeli için bir marka olabilir. Peki bu daha önceden başka girişimciler tarafından alınmış olabilir mi? Vakit kaybetmemek ve merakınızı hemen gidermek için hangi bilgileri kullanarak bu konuya açıklık getireceğinizi hemen aktaralım.

Marka Sorgulamada Gerekli Olan Bilgiler Nelerdir?

Bazı küçük biler ile sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz. Bunlar:

Düşündüğünüz markanın adı
Firmanın adının ne olacağı
Bülten numarası
Gazete Numarası
TPE (Türk Patent Enstitüsü) Sahip Numarası
Tüm sınıf yada nice sınıflar arasında yapılacak tercihler sonucunda internetinizi kullanarak online olarak bilgilere ulaşabilirsiniz. Ayrıca herhangi bir konuda patent başvuruları yapmanı ve başarılı olmanız durumunda, lisans, miras devri, markanızın kullanım hakkı, devir ve satış gibi ayrıcalıklara da hak kazanırsınız. Sorgulama için arama motorlarından adını verdiğimiz kurumun sorgulama sayfasına gitmeniz gerekmektedir.

Markaların İzinsiz Kullanımının Herhangi Bir Yaptırımı Var mıdır?

Evet kesinlikle bu tür yaptırımlar söz konusudur. Para cezası olarak 15.570-51150 lira arasında değiştiğini, hapis olarak 1-4 yıl aralığı, izinsiz kullanılan markanın mallarının toplatılması, üretim araçlara ve mallara el konulması, asıl sahibi tarafından mağdur eden kişiye açılacak maddi ve manevi tazminat cezaları gibi bazı girişimler söz konusu olabilir. Haksız yere bu tür işlemler yapanların, suç işlediğini ve marka korumasının hukuk nezdinde başvuru olması koşulu ile işletilmesi aktif etmek mağdur olan tarafın inisiyatifi altındadır.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz