Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama

Bu yazımızdan önceki yazılarda, dava nedir, dava nasıl açılır, dava dilekçesi nasıl yazılır, dava dilekçesinde neler yer alır gibi konularda oldukça detaylı bilgi verdik. Bu sebeple Mahkeme dava dosyası sorgulama yazımızda,bu konulara değinmeyeceğiz. Eğer bu konuları da merak ediyorsanız, yargı sekmesinde ki ilgili yazıların yer aldığı başlıklara tıklamanız gerekmektedir.

Sosyal devlet anlayışı ve şehirde yaşayan insan nüfusunun artması  ile birlikte, uygulanmakta lan kurallar ve kanunlar, bazı kişiler tarafından çiğnenmektedir. Bu sebeple vatandaşlar hakkında, çok çeşitli konularda davalar açılmaktadır. Bunlara örnek verecek olursak; boşanma davaları, kredi kartı borçları için açılan davalar, banka borçlarının ödenmemesi ile ilgili davalar gibi pek çok dava çeşidi var. Bu sebeple vatandaşların, kendileri hakkında açılmış davaları var ise, bunlardan haberdar olması için UYAP üzerinden sorgulama imkanı bulunmaktadır.Normal şartlar altında, vatandaşa açılan herhangi bir dava kısa süre içinde vatandaşın kayıtlı adresine gönderilecektir. Fakat bazı durumlarda;adres değişikliği gibi, açılan dava ile ilgili bilgi ilgili kişiye gönderilememektedir. Bu gibi durumların yaşanmaması için, vatandaşların başka yollarla hakkında açılan davaları takip etmesi gerekmektedir.

Mahkeme Dava Dosyası Sorgulama işlemi ile yukarıda açıkladığımız durum ile karşılaşmanız engellenmiş olacaktır. Eğer hakkınızda açılmış dava, dava dosyası, devam eden davalar, sonuçlanan davalar ve hangi tarihte olacakları ile ilgili bilgilere kısa sürede ulaşmanız mümkün olmaktadır.

Sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak, Adalet Bakanlığı var olan bu ihtiyaçları karşılamak için bir sistem geliştirdi.  Bu hizmetten faydalanmak için tek şart, bir e devlet şifresinin olmasıdır. Birde çok tercih edilmeyen e- imza, mobil imza gibi yöntemler vardır. Bu basit işlemlerden sonra, UYAP portalına giriş yapmanız gerekmektedir. Bunun için ise, aşağıda yer verdiğimiz linkler üzerinden ulaşmanız mümkün olmaktadır. Sistem sizden T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi isteyecektir.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz