Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Sorgulama

Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Sorgulama

Öğretim Yılının başlaması ile beraber, milyonlarca yeni üniversite öğrencisinin, ilk etapta önlerindeki uzun öğretim dönemlerinin hemen başında, kendilerine aile bütçelerinden yapılan zaman zaman sınırlı katkıların dışında, Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde her yıl düzenli olarak verilen; TC Vatandaşı,  yükseköğrenim gören,  başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencileri kapsayan, 5102 sayılı Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burs / Kredi verilmesine ilişkin kanun hükümlerine göre karşılıksız verilen ödemeler ile ilgili başvuru süreçleri de, kayıt dönemlerinde ilave  heyecanı beraberinde getirmektedir.

Ülke genelinde oldukça fazla sayıda yeni üniversite öğrencisinin, yaşadığı kent ya da kırsal kesimden bir hayli uzak mesafedeki farklı şehirlerde okuma isteği ya da zorunluluğu, beraberinde yeni harcama kalemlerinin temini problemini de ortaya çıkarmaktadır. Hedeflenen branş ya da okulun çoğu zaman yaşam alanlarından uzak yerlerde konuşlanmış olması, çocuklarının yanında ailelerinin de bütün imkân ve kaynakları ile destek olması fikrine karşılık, öğrenim hayatı boyunca, ayrıca ve sürekli finansal ilave kaynakların gerekliliğini engelleyememektedir.

İşte bu noktada Yüksek Öğrenim Öğrencilerinin burs başvuru ve sonrası işlemlerinin düzenlendiği Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Sorgulama ekranları, konu kapsamındaki tüm işlem ve süreçleri tanımlamakta ve öğrencilere yardımcı olmayı hedeflemektedir. Bu amaçla ilk etapta; Lisans öğrencileri, Ön Lisans öğrencileri, Vakıf Üniversitesi öğrencileri, Master ve Doktora öğrencileri, Kendi sınav grubunda ilk yüz sıralamasına giren üniversite öğrencileri ve ülke adına müsabakalara katılan ya da Milli olmuş amatör sporcuları kapsayan öğrenciler için, ilgili yasa hükümlerine dayanılarak her yıl belirli düzey ve şartlar ile burs temini gerçekleştirilmekte, bununla ilgili bütün süreç ve detay bilgi  ise Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Sorgulama ekranları aracılığı ile öğrencilere anlık ulaştırılmaktadır.

KİMLER BURS ALAMAZ?

Öncelikle şunu belirmek gerekir; 2547 sayılı kanunun 10. Maddesine göre burs verilen öğrenciler ayrı olmak üzere, bir öğrenci Kredi ve Yurtlar Kurumu bünyesinde hem öğrenim kredisi hem de burs alamaz. Bunun dışında; Kredi ve Yurtlar Kurumundan daha önce kredi ya da burs alan öğrenciler, yabancı uyruklu öğrenciler, hazırlık sınıfı okuyan yüksek lisans öğrencileri, en az bir öğretim yılı kaybı olan öğrenciler ile yanlış beyanda bulunan öğrenciler, burs başvurusu yapabilecek öğrenci kapsamı dışında tutulmuştur. Şu ana kadar sıraladığımız tüm süreçler ve kapsamları konusunda Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Sorgulama ekranları, öğrencilerin karşılaşabilecekleri her türlü sorun ve çözümü konusunda tüm bilgilendirmeleri içermektedir.

Bu öğretim yılındaki burs miktarı, bursun kesilmesi ya da geri ödenmesinin istenmesi vb. birçok ilave bilgilendirmelerin dışında ilgili yasal düzenlenmeler ve güncellemeler de Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs Sorgulama ekranları aracılığı ile bu kapsamda faydalanabilecek tüm öğrencilerin kullanımına sunulmuştur.

Etiketler: ,

Yorum Yaz