İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik Maaşı Sorgulama

İşsizlik Maaşı Kimlere Verilir?

İşsizlik maaşını ödenebilmesi için devletimiz bazı kriterler belirlemiştir. Bunu yapmasındaki amaç, bu yardım parasının herhangi bir şekilde suiistimal edilmesinin önüne geçilmesi olarak tanımlanabilir. Sadece ihtiyacı olan kişilere verilmesi gereken bu maaş hakkında biraz detaya inmek istiyoruz. Anayasada yazılı olan sosyal devlet ilkesi gereğince, geçtiğimiz birkaç sene içinde işsizlik fonu oluşturuldu ve işsiz kalan, iş arayanların bir bölümü maaşa bağlandı.

İşsizlik Sigortası Kapsamına Kimler Girebilir ?

İşsizlik sigortası yani işsizlik maaşının ödenebilmesine hak kazanacaklar,5510 sayılı Genel Sağlık Sigortası kapsamında, hizmetlerine esas olarak çalışmakta olan sigortalılar, yasada belirtilen bazı sandıklara üye olanlar, ticari amaçlı taksi yada dolmuş şoförlüğü mesleğinde olanlar, gelecekte işsiz kalmaları durumunda bu maaştan yararlanmaya hak kazanmışlardır. Bunu biraz daha açarsak, diğer bir anlamı ile şunu ifade etmektedir. Türkiye’deki çoğu kişi yukarıdaki tanımladığımız kriterlere uygundur ve işsizlik maaşı alabilmesi için önünde pek bir engel yoktur.

İşsizlik Maaşının Miktarı Ne Kadardır?

Herkese aynı miktarlarda işsizlik maaşının ödenmesi mümkün değildir. Kişilerin sahip odlukları meslekler, aldıkları ücretler, asgari geçim düzeyleri, mal varlıkları, gelir gider kalemleri tabiki farklı olacağı için bu konuyu bir örnek ile açıklamak istiyoruz. İşsiz kalan birisi, önceki işindeki maaşından %45’inden az rakam alamaz. 1730 liralık brüt maaşı olan birisini düşünelim, net maaşı ise 1230 lira olarak tanımlayalım. Bu kişi bir süre sonra işsiz kalır ve başvuruda bulunursa, en az %55’i yani 687 lira ödeme kendisine yapılır. Ana kriter olarak %45’den az olmaması ve size yapılacak ödemenin miktarı aklınıza takılan her türlü soru ve görüşleriniz için devletin kurumuna gidebilir, durumunuzu izah ettikten sonra başvurunuzun kabul görmesi durumunda size ödenecek miktarı öğrenebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz