Emlak Vergisi Borç Sorgulama

Emlak Vergisi Borç Sorgulama

Emlak veya bir diğer adıyla gayrimenkul dediğimiz kavram, bina, arsa, bahçe gibi kişinin sahip olduğu mal ve mülklerin hepsine verilen addır. Dünyada ve Türkiye’de emlak üzerine yapılan yatırım güvenilir olarak görülür. Ekonomik dalgalanmalardan en az etkilenen yatırım alanıdır. Geçmişten günümüze bakıldığı zaman emlak sektörü hep büyüme eğiliminde olmuştur.

Emlak alım satım işlemlerinde çeşitli uluslar arası yöntemler kullanılır. Bunlardan birisi mortage, bir diğeri ise tut-sat yöntemidir. Emlak değerleri uluslar arası kriterlere göre belirlendiği için, fiyatlarında bir standardizasyon sağlanmıştır.  Böylece oluşturulan emlak borsalarında alınıp satılabilir hale gelmiştir.  Daha önce değer biçilmemiş bir emlak, piyasadaki arz talep doğrultusunda değer kazanabilir.

Emlak piyasasındaki en büyük sorun, rant aracı olarak kullanılmalarıdır. Gelecekte değer kazanacağı düşünülen arazi ve emlaklar alınarak bekletilir. Değerlendiği zamanlar ise satılır. Daha çok belediyelerde ve hükumet ile bağlantısı olan veya belediye meclislerinde bulunan kişiler, bu haberleri almakta ve sonrasında yatırım yapılacak veya değer kazanılacağı düşünülen yer satın alınmaktadır.

Türkiye’nin neresi olursa olsun, üzerine kayıtlı bir gayrimenkulü olan kişile emlak vergi borcu ödemek zorundadır. Üzerine kayıtlı emlak bulunan vatandaşlar, emlak borcunu ödemek için bağlı bulundukları belediyelere binalarına gitmeleri gerekmektedir. Emlak vergisi ödenmesi zorunludur. Emlak vergisini ödemeyen vatandaşlar için yasal işlem başlatılır. Ödenmemiş veri borcu gecikme zammı ile birlikte tahsil edilir. Belediyeler, birikmiş vergi borçlarının ödenmesinde çeşitli kolaylıklar sağlamaktadırlar. Emlak vergisi hakkında bilgi almak için, bağlı bulunduğunuz belediyelerin internet sitelerini takip etmeniz gerekmektedir.  Böylece emlak vergi borcu zamanı, son ödemem tarihi gibi duyurulardan bilgi alabilirsiniz.

Emlak Vergisi Borç Sorgulama

Emlak vergisi hem ev sahipleri için, hem de arsa ve arazi sahipleri için ödemesi zorunlu bir vergidir. Tüm yurt genelinde emlak vergisi iki taksit halinde ödenmektedir. İlk taksit,  1 Ocak ile 31 Mayıs arasındaki tarihte ödenirken, ikinci taksit ise 1 Kasım-30 Kasım arasındaki tarihte ödenir. Aşağıda verdiğimiz link üzeriden emlak vergisi sorgulaması yapabilirsiniz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz