E-DEVLET SRC SORGULAMA

E-DEVLET SRC SORGULAMA

E-devletin bizlere getirmiş olduğu yenilikler sayesin de eskisi gibi kamu kurumlarına giderek sıra da bekleme derdinden kurtulduk ve bu sayede işlemlerimiz daha hızlı gerçekleşmiş oldu. E-devlet gelişen çağa ayak uydurarak internet üzerinde SRC sorgulamayı da işlemlerine eklemiş oldu. SRC ticari araç kullanan kişilerin (kamyon, minibüs, otobüs vb.) gibi alması gerekli olan bir belge türüdür. Bu işlerle uğraşan kişiler de bulunması gerekenler sürücü belgesi (ehliyet), mesleki yeterlilik (SRC) ve psikoteknik raporudur. Bu belgelerin eksik olması halinde kişiye cezai işlem uygulanır. SRC belgesi kullanılacak olan şartlara göre değişir.

SRC BELGESİ TÜR VE ŞARTLARI

SRC1: Uluslararası yolcu taşımacılığı için gerekli olan belge türüdür.                                                                  Yolcu taşıma da görevli olan şoförlerin 26 yaşından gün almış olması ve 63 yaşını doldurmamış olması ayrıca daha önce sabıka kaydı bulunmaması gerekmektedir.

SRC2: Uluslararası eşya ve kargo taşımacılığı için gerekli olan belge türüdür.                                          Görevli olan şoförlerin 63 yaşını doldurmamış olması ve daha önceden bir sabıka kaydı bulunmaması gerekmektedir.

SRC3: Yurtiçi yolcu taşımacılığı için gerekli olan belge türüdür.                                                                         Yolcu taşımacılığın da görev alacak kişilerin 63 yaşını doldurmamış olması ticari taşıtın özelliklerine göre bir sürücü belgesi sahibi olmaları gerekmektedir.

SRC4: Yurtiçi eşya ve kargo taşımacılığı için gerekli olan belge türüdür.

Yolcu taşımacılığın da görev alacak kişilerin 63 yaşını doldurmamış olması ticari taşıtın özelliklerine göre bir sürücü belgesi sahibi olmaları gerekmektedir.

E-DEVLET SRC SORGULAMA İŞLEMİ NASIL YAPILIR?

Bu belgenin internet üzerinden sorgulanabilmesi için bir e-devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. E-devlet şifreniz yoksa tüm PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Şifre alma işleminizi gerçekleştirdikten sonra aşağı da sizlere linkini verdiğimiz yere tıklayarak karşınıza çıkan sayfadan sizler için istenilen TC kimlik ve şifreyi yazarak işleminizi tamamlamış olursunuz.

Etiketler: , , , , , , ,

Yorum Yaz