E-Devlet Şifresi

E-Devlet Şifresi

2005 yılında hayata geçirilen e devlet projesi ile birlikte, vatandaşların kamu işlemleri oldukça kolaylaştı. Sisteme giriş yapmak için Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ve e devlet şifresi ile güvenli hale getirilen sisteme giriş yapmak oldukça kolay  ve zahmetsiz bir hal aldı. Sisteme eklenmiş onlarca kamu kurum ve kuruluşunun verdiği hizmetleri bir arada almak oldukça kolay şimdi. Tapu işlemlerinden, ikametgah belgesine, hukuk işlerinden, askeri işlemler, araç plaka sorgulamadan, ceza işlemlerine dair onlarca kamu hizmeti bir arada vatandaşlara sunulmuştur.

E-Devlet Şifresi Nasıl Alınır?

E-Devlet Şifresi almak için, PTT şubelerine gitmeniz gerekmektedir. Vereceğiniz 2 TL ücret karşılığında, sizlere bir şifre verilecektir. Zarf içerisinde verilen bu şifre ile sisteme giriş yapabilirsiniz. Sisteme giriş için gerekli olan şifreyi alabileceğiniz PTT şubelerini görebileceğiniz adresi aşağıda  verdik. Bu link üzerinden sizlere en yakın PTT şubesini öğrenebilir ve ardından seçtiğiniz şubeye giderek bir E-Devlet şifresi alabilirsiniz.

E-Devlet Şifresi Almak İçin Neler Gerekir?

  • Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı yeterli olacaktır.
  • PTT tarafından belirlenmiş olan şifre işlem ücreti, ilk kez şifre alacaklar için 2 TL’dir. Sonraki şifre alma işlemleri için belirlenen ücret ise, 4 TL’dir. Bu ücret diğer her şifre unutma işlemi için geçerlidir.
  • Eğer PTT aracılığı ile şifre alınacaksa, vatandaşın vereceği ücret 2 TL olarak belirlenmiştir.
  • E-Devlet şifresinin alınabilmesi için vatandaşın 18 yaşını girmiş olması gerekiyor. Bu şartın sağlanması durumunda, talep ettiği şifre bir zarf içerisinde kendilerine teslim edilecektir.

E-Devlet Şifresini Unutanlar Ne Yapmalı?

Günlük hayat nedeni ile yaşanan koşuşturmalar sonrasında, pek çok vatandaş şifresini unutmaktadır. E-Devlet şifresinin başkalarının eline geçmemesi için, şifrelerin bizzat kişilere Türkiye Cumhuriyeti nüfus cüzdanı ile verilmektedir. Verilen bu hizmetin de bir bedeli olacaktır. Belirlenen bu tutar ise yukarıda dile getirdiğimiz gibi 2 TL’dir.

 

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. ayhan özbyraktar dedi ki:

    e devlet şifremi unuttum yeni şifre almak istiyorum.

Yorum Yaz