e-Devlet Şifresi Alma

e-Devlet Şifresi Alma

e-Devlet ile birlikte devlet dairelerinden sıra beklemeden bir sürü işleminizi yapabiliyorsunuz. Bununla birlikte e-Devlet her geçen gün kendini geliştiren bir sitem. Yeni yeni sorgulamalar ile birlikte hayatımızı kolaylaştıran bir sürü özelliği bulunuyor. Çeşitli sorgulamalar ve bilgi edinme sayfalarını sadece TC kimlik numarası ve e-Devlet şifresi ile görebiliyoruz. 

e-Devlet şifresi alma işlemi de oldukça basit bir şekilde yapılıyor. e-Devlet şifresini PTT şubelerinden alıyorsunuz. PTT şubelerine gittiğiniz zaman e-Devlet şifresi almak istediğini belirtirseniz sizden bir kimlik istiyorlar. Akabinde bir zarf içerisinde e-Devlet şifrenizi alıyorsunuz. Bu şifreyi her işleminizde kullanabilirsiniz.

e-Devlet Şifresi Ücretli mi?

İlk aldığınız e-Devlet şifresi sadece 2 TL’dir. 2 TL karşılığında aldığınız e-Devlet şifresi ile onlarca sorgulama işlemini ücretsiz bir şekilde yapabilirsiniz. Yeni bir e-Devlet şifresi almak için gittiğiniz zaman ise 4 TL ödemek zorundasınız. Eğer e-Devlet şifrenizi unuttuysanız bu sefer 10 TL ile alabiliyorsunuz. 

Bu yüzden e-devlet şifresini mutlaka kaybetmeyeceğiniz bir yere saklayın. Bununla birlikte e-Devlet şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Kişisel bilgilerinizin olduğu sayfalar var olduğundan ötürü bu kimliğinizi vermekle neredeyse eş değer olacaktır. Bununla birlikte e-Devlet şifrenizi hatırlayabileceğiniz bir şifre olarakta değiştirebiliyorsunuz. e-Devlet sitesine girdikten sonra şifre değiştirme bölümüne giderseniz istediğiniz şifreyi verebiliyorsunuz. 

Bu şifreyi de unutabilme şansınız var. O yüzden iletişim bölümünde kendi cep telefonu numaranızı ve kullandığınız bir mail adresini ekleyin. Daha sonra şifrenizi unutursanız e-Devlet girişinden şifremi unuttuma girip çeşitli kişisel bilgilerinizi girdikten sonra mail veya cep telefonu ile e-Devlet şifresini sıfırlayabilir ve ücretsiz bir şekilde yeniden şifre edinebilirsiniz.

e-Devlet şifre alma işlemi için herhangi bir PTT şubesine gidebilirsiniz. Her PTT şubesi e-Devlet şifresini veriyor. PTT şubelerinde e-Devlet şifresi veren vezneyi sorduğunuzda size göstereceklerdir.

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz