E-Devlet Plaka Sorgulama

E-Devlet Plaka Sorgulama

E-Devlet üzerinden birçok sorgulama işlemini yapabiliyoruz. Devlet dairelerinde sıra beklemeden neredeyse bütün işlemleri E-Devlet üzerinden halledebilirsiniz. E-Devlet plaka sorgulama işlemi de büyük rahatlık verdi.

2. el otomobil dünyası için plaka sorgulama işlemi oldukça önemlidir. Aracın hacizli olup olmadığını görme gibi bununla birlikte vergi borcu var mı? Aracın orjinal bilgileri nedir, ruhsattaki bilgiler ile uyuşuyor mu gibi birçok şeyi E-Devlet plaka sorgulama işlemi ile görebilirsiniz. E-Devlet plaka sorgulama işlemi ise oldukça basittir.

E-Devlet Plaka Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden sorgulama işlemini yapabilmeniz için E-devlet şifresine ihtiyaç vardır. E-Devlet şifresini ise PTT şubelerinden alabilirsiniz. Ücreti ise 2 TL’dir.

 

Açılacak sayfa aşağıdaki resimdeki gibidir.

edevlet plaka sorgulama

Burada Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklıyoruz.

edevlet kapisi giris

Tc kimlik No ve  e-Devlet Şifresini girdikten sonra hemen plaka sorgulama ekranı gelir.

edevlet plaka sorgulama 2

Burada Plaka Numarasını girdikten sonra Sorgula butonuna tıklıyoruz. Plakayı yazarken bitişik bir şekilde yazın. Boşluk bırakmayın. Bundan sonra sorguladığınız plaka ile ilgili döküman karşınıza gelir.

Bu dökümanda araçla ilgili çeşitli bilgiler yer alır. Bunlar ise şu şekildedir:

Plaka no, Model Yılı, Tescil Birimi, Renk, Çalıntı mı, Marka, Ruhsat Tarihi, Cinsi, Renk 2 ve Hak Mahrumiyeti başlıkları altında bilgiler yer alır. 

Buradan alacağınız bir çıktı ise resmi bir evrak olarak kullanılmaz. Bu bilgiyi de aklınıza tutmanızda fayda var.

Hak mahrumiyeti haciz ile alakalı olup hacizle ilgili bilgi verir. Bununla birlikte bir aracın çalıntı olup olmadığı oldukça önemlidir. 2. el araç alacaklar özellikle buna dikkat etmelidir. Daha sonra aracın renginde bazen değişiklik yapılabiliyor. Aracın orjinal rengini de bu şekilde öğrenebiliyorsunuz. Plaka ile araç uyuşuyor mu bu da kontrol edilmesi önemli bir husustur.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. perihan dedi ki:

    E devlet araç sorgulaması yapmak istedim fakat sistemde problem varmış gibi oldu neden acaba.

Yorum Yaz