E devlet nedir

E devlet nedir

E-Devlet kavramı hayatımızda yeni yer edinmeye başlayan bir kavramdır. Ne anlama geldiğini açıklayacak olursak; Devlet tarafından Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarına sunulan hizmetlerin elektronik ortama taşınması ve e-devlet platformu üzerinden verilmesi işlemini kapsamaktadır. Kısa bir süre önce hayatımıza giren bu sistem sayesinde vatandaşlar, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin sunduğu hizmetlerden daha hızlı ve etkin yararlanma şansı elde etmiş oldu.Bu sistem ile vatandaşlar daha etkin ve hızlı hizmet almanın rahatlığını yaşıyor.

Sistemin en temel amacı insanların daha hızlı, rahat, kesintisiz ve güvenilir bir şekilde hizmet alması esasına dayanmaktadır. Geçmişte önem arz eden bürokrasi, bu sistemin hayata geçirilmesi ile büyük bir ölçüde tarih oldu.

İçinde bulunduğumuz teknoloji çağı nedeni ile vatandaşların olduğu kadar devletinde çok hızlı bir şekilde gelişen teknolojiye ayak uydurma zorunluluğu doğdu. Bu kapsamda ortaya çıkan yeni teknolojileri hayata geçiren, vatandaşların yaşam standardını yükselten ve hizmet sunan devlet tarafından olmaktadır.

E-devlet giriş sistemi dur durak bilmeden çok hızlı bir şekilde değişiyor ve gelişiyor. Her geçen gün vatandaşlara sunduğu hizmetlere bir yenisini ekliyor. Sisteme ulaşmak için yapmanız gereken tek şey internet bağlantısı olan herhangi bir yerden arama motorları veya internet tarayıcıları vasıtası ile www.sgkedevlet.org internet adresine giriş yapmaktır. Sisteme giriş yaptıktan sonra sizleri anlaşılır ve kolay bir arayüz bekliyor. Sayfanın ortasında yer alan haber bandı sistem ile ilgili haberleri ve eklenen yeni hizmetleri barındırırken, sol taraftaki menülerde ise temel ihtiyaçlara cevap verecek menüleri barındırmaktadır. Bu başlıkları sıralayacak olursak; e-hizmetler, kamu kurumları, belediyeler, iletişim ve yardım merkezi olmak üzere 4 başlık yer almaktadır. Sayfanın sol üst köşesinde ise en çok tercih edilen sisteme giriş menüsü yer almaktadır.

E-Devlet sisteminde en çok kullanılan hizmet ise ssk sorgulama hizmetidir.

Etiketler: ,

Yorum Yaz