E-Devlet Mahkeme Sorgulama

E-Devlet Mahkeme Sorgulama

E-Devlet hizmetlerinden bir diğeri de Adliye’ye gitmeden hukuki işleriniz halletme olanağı sizlere sunuyor.Her geçen gün vatandaşların mahkemeler ile olan bağlantısı artıyor. Oldukça geniş kapsamlı hukuki işlemlerini adliyelerde halledebiliyorlar. Yine vatandaşlar arasında olan pek çok husumet veya anlaşmazlıklar bu yollarla çözüme kavuşturuluyor.

Adliyelerde, mahkemeler, İcra Müdürlükleri, Genel Soruşturma Büroları, Ceza Mahkemeleri, Asliye  Hukuk Mahkemesi, Asliye Ticaret Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi, Çocuk ceza mahkemesi, İnfaz Hakimliği, Aile Mahkemesi gibi pek çok seçenek bulunuyor.

Özellikle büyük şehirlerde vatandaşlar için çileli ve zor bir iş haline gelen adliye ve mahkeme işleri vatandaşların korkulu rüyası haline geldi. Örneğin bir iş başvurusu için istenen belgelerden biriside sabıka kaydıdır. Sabıka kaydı adliyelerden alınmaktadır. Vatandaş eğer büyük şehirde ikamet ediyorsa ve adliye bulunduğu ilçede yok ise, birde sabıka kaydı için zaman kaybı yaşamak zorunda kalıyordu.

E-Devlet sistemi ile getirilen yeniliklerden biriside mahkeme veya adliye konularında oldu. Artık vatandaşların belge veya hukuki olan herhangi bir konuda bilgi almak için mahkemelere gitmesine gerek kalmadı. Sistem üzerinden 7 gün 24 saat olmak üzere  pek çok hukuki işlem yapılabilmekte veya belgeler, çıktı olarak alınabilmektedir. Vatandaşların bu kolaylıklardan faydalanabilmesi için yapması gereken tek şey ise kendilerine en yakın PTT şubelerine giderek bir E-Devlet şifresi alması gerekiyor. Sonrasında ise, E-Devlet sistemine aşağıda vereceğimiz link üzerinden giriş yapması gerekiyor.

E-Devlet Mahkeme Sorgulaması Nasıl Yapılır?

E-Devlet Mahkeme Sorgulama işlemi oldukça basit bir kaç adımın takibi ile yapılabiliyor. Kullanılan sorgulama yöntemlerinden bir tanesi de e-devlet şifresi ile yapılan sorgulamalardır. Bu kapsamda;

  • Sisteme giriş yaptıktan sonra ”Kimliğimi Şimdi Doğrula” butonuna basınız.
  • TCKN ve E-Devlet şifrenizi giriniz.
  • Giriş butonuna basınız.
  •  

    Etiketler: , , , , ,

    Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

    Yorum Yaz