E-Devlet Kapısı

E-Devlet Kapısı

E-devlet kapısı diye tabir ettiğimiz kavram, devletin işleyişinde etkili olan bütün kamu kurum ve kuruluşlarının aynı çatı altında bir araya getirilmesidir. E-Devlet Kapısı adı verilen ve bütün bu hizmetleri tek bir internet sitesi üzerinden sizlere sunuyor.Bu sistemin oluşturulmasındaki temel amaç ise, kamu hizmeti almak isteyen vatandaşlar, özel sektör, çalışanların ihtiyacına daha etkili ve zahmetsiz bir hizmet sunmak amaçlanmaktadır.

E-Devlet Kapısında ne gibi hizmetler olduğuna gelecek olursak, temelde 3 ana başlık altında toplanmıştır. Bunlar;iş, devlet ve vatandaş başlıklarıdır. Bu 3 başlık kullanılarak onlarca işlem; maaş bordrosundan, ssk prim borcuna pek çok konuda bilgi yer almaktadır. Bu 3 ana başlığın dışında yer alan başlıklar ise, kurumlar listesi, entegre elektronik hizmetler ve güncel duyurular bölümleri yer almaktadır.

İlk bakışta pek bir şey ifade etmeyen entegre elektronik hizmetler denilince, e-devlet sistemine entegre edilmiş ve tek bir kimlik doğrulama işlemi ile sunulan işlemleri ifade eder.

E-Devlet Kapısı Nasıl Kullanılır?

Sistemi kullanabilmek için iki yol seçilmiştir. Bunlardan ilki, daha çok bilgilendirme amacına hizmet eden, www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden sisteme erişimin sağlanmasını kapsarken, diğer yöntem ise, e-imza, e-devlet şifresi, mobil imza gibi kimlik doğrulama yöntemlerinin kullanılması ile sisteme erişimin sağlanmasını amaçlamaktadır. Yukarıda da belirttiğimiz gibi en çok tercih edilen yöntem birinci yöntemdir.

Yine sistem üzerinden sunulan bir diğer önemli kolaylık ise, vergi, borç, ceza gibi işlem ücretlerini sistem üzerinden güvenli bir şekilde ödeme imkanı bulabilirsiniz.

E-Devlet Kapısının Verdiği Hizmetler Nelerdir?

1. Yukarıda açıkladığımız entegre elektronik hizmetler verir

2. Çeşitli hizmetler hakkında bilgilendirme yapar.

3. Kanun ve yönetmeliklerde yapılan değişiklikler, güncel olarak takip edilebilir.

4. Kurum ve kuruluş ödemeleri konusunda kolaylık sağlar.

E-Devlet kapısının getirdiği en büyük yeniliklerden birisi, tek bir internet adresi üzerinden pek çok hizmet alma imkanı bulunmaktadır.

Kısa bir sürede alınan bir şifre ve TCKN ile kolay bir giriş imkanı sağlar.

Her kesimden vatandaşın faydalanma imkanı bulduğu, kapsamlı bir sistemdir.

Etiketler: , , , , , ,

Bu yazı için 2 yorum yapıldı:

  1. arda yaz dedi ki:

    Edevlet kapısı sorgulamaları gerçekten hayatımızı değiştirdi sistemi kuran ve emeği geçen herkese tşeküürler.

  2. karınca dedi ki:

    E devlet kapısı şifresi için yurtdışında konsolosluğa mı gitmek gerekiyo.

Yorum Yaz