E-Devlet IMEI Kaydı Başvurusu Sorgulama

E-Devlet IMEI Kaydı Başvurusu Sorgulama

E-Devlet‘in hayatımıza girmesi ile birlikte, birçok öğrenme ve sorgulama işini internet üzerinden rahatça halledebiliyoruz. E-Devlet IMEI kaydı ile, telefonunuzu kaydedebiliyorsunuz. Yurtdışından getirdiğiniz telefonları E-Devlet üzerinden kayıt yapabilirsiniz. E-Devlet ile bildiğimiz gibi dava sorgulama gibi işlemleri yapabildiğimiz gibi, askerlik, araç kaydı gibi birçok güncel hayatımızda işe yarayan bilgileri öğrenebiliyoruz. Telefon IMEI kaydından önce IMEI nedir öncelikle bunu öğrenelim.

IMEI Nedir?

IMEI bildiğiniz gibi bir kısaltmadır. IMEI International Mobile Equipment Identity‘nin kısaltması olup, anlamı ise uluslar arası mobil cihaz kodu olarak bilinir. IMEI telefon üretildiği anda telefona verilen bir kimlik numarası gibi birşeydir. TC kimlik numarası gibi her telefonun bir kimlik numarası bulunur ve hepsi birbirinden farklıdır. IMEI numarası üzerinden telefonunuz kaybolduğu zaman telefonunuzu bloke ettirebilirsiniz. GSM şirketleri ile iletişime geçip bu işlemi yaptırabilirsiniz.

E-Devlet IMEI Kaydı Nasıl Yapılır?

E-Devlet‘ten işlem yapabilmek için E-Devlet şifrenizin olması gerekir. E-Devlet şifreniz yoksa PTT şubelerinden 2 TL karşılığında şifrenizi alabilirsiniz. Şifreniz size bir zarf ile verilir ve bu şifreyi kimseyle paylaşmayın. Şifrenizi kaybederseniz eğer daha sonra şifrenizi almak için daha fazla para vermek zorunda kalırsınız.

 

 

Gittiğiniz sayfada aşağıdaki gibi bir ekran açılır:

edevlet telefon kaydi

 

Daha sonra ise Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklıyoruz.  TC kimlik numaranız ile PTT‘den aldığınız E-Devlet şifrenizi burada kullanıyoruz. Bu bilgileri doldurduktan sonra IMEI kaydetmek için size çeşitli uyarıların olduğu bir sayfayı açacak. Buradaki uyarıları mutlaka detaylıca okuyun. Zaten çok fazla bir liste yok.

Uyarı ekranı aynen şu şekildedir:

edevlet telefon kaydi 2

 

Burdaki uyarılar size yardımcı olmak amacıyla verilmiş bilgilerdir. Bu bilgileri okuyup dikkat ettiğiniz zaman IMEI kaydet işlemini sorunsuz bir şekilde halledebilirsiniz.

Etiketler: , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. Bahattin dedi ki:

    Daha önce kayıt yaptırdığım cihazım bozuldu eski cihazımın hakkını yeni cihaza aktarabilirmiyim

Yorum Yaz