E-Devlet İlk Giriş

E-Devlet İlk Giriş

Bundan 15 yıl önce uzun zaman harcayarak gerçekleştirdiğimiz işlemler, E-Devlet uygulamasına geçilmesi ile büyük bir kolaylık sağlandı. Böylece vatandaşlar, kamu işlemleri, çalışma bilgileri, sigorta bilgileri gibi pek çok bilgiye hızlı ve kolay bir şekilde ulaşmaya başladı. Vatandaşa ait her türlü bilginin yer aldığı bu sistem ile, bilgi kayıplarını önlemek için kişiye özel E-Devlet şifresi ve kimlik doğrulama sistemi getirilmiştir. Bu ve benzeri uygulamalar nedeni ile sistem oldukça güvenli bir hale getirilmiştir.

Vatandaşlar, PTT şubelerinden alacakları E-Devlet şifresi ile, var olan pek çok kamu kuruluşundaki işlemlerini oturduğu yerden halletme imkanına sahip oluyor. Bu siste ile gelen pek çok kolaylık var. Bunlardan en önemlileri, sıra bekleme ve evrak derdinden vatandaş kurtarılmış oldu.

İnternet altyapısının yaygınlaşması ve vatandaşlarca kullanımının artması nedeni ile hayatımıza hızlı bir giriş yapan E-Devlet kavramı giderek yaygın kullanım sahası buluyor.

E-Devlet ilk giriş için vatandaşların öncelikle bir PTT şubelerinden bir şifre almaları gerekiyor. PTT şubelerine gidip, herhangi bir vezneden 2 TL karşılığında E-Devlet şifresi alınabiliyor. Kişi bilgilerinin güvenliği nedeni ile E-Devlet şifresi kapalı bir zarf içerisinde vatandaşa teslim ediliyor. Vatandaşların bu şifreyi unutması halinde tekrar PTT şubelerine başvuruda bulunarak, 4 TL karşılığında yeni bir şifre almaları gerekmektedir. Bu masraftan kaçınmak isteyenler, zarf içerisinde aldıkları şifreyi bir yere not etmeleri oldukça mantıklı bir davranış olacaktır.

E-Devlet İlk Giriş Nasıl Yapılır?

PTT şubelerinden E-Devlet şubesi aldıktan sonra, internet bağlantısının olduğu herhangi bir yer veya evinizden www.turkiye.gov.tr adresine girmeniz yeterli olacaktır. Sonraki adım ise TCKN ve E-Devlet şifresini girerek kişiye özel kullanıcı paneline ulaşılabilir. Sonrasında dilediğiniz tüm kamu işlemlerini kolay ve zahmetsiz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. İlk kez sisteme giriş yapacak vatandaşlar için kolaylık olması nedeni ile sizlere resimlerin yer aldığı anlatım yapacağız.İlk olarak yazımızın altında yer alan turkiye.gov.tr adresine tıklamanız gerekiyor. Ardından, karşınıza gelecek ekrandan sağ üst köşesinde yer alan ”Sisteme Giriş” butonuna gelerek tıklayınız.

www.edevletsgk.org

 

İkinci adımda ise karşınıza gelecek ekranda T.C. kimlik numaranızı ve PTT şubelerinden almış olduğunuz E-Devlet şifrenizi girmeniz gerekiyor.

www.edevletsgk.org

 

Son olarak ”Sisteme Giriş Yap” butonuna basarak, size özel kullanıcı paneline giriş yapıp, istediğiniz işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz