E-Devlet İkametgah Belgesi

E-Devlet İkametgah Belgesi

İkametgah Belgesi Nedir?

Kelime anlamı olarak bir kişinin yerleşme amacı ile oturduğu yer, ev anlamına gelmektedir. Türk yasa hukukuna göre, her vatandaşın tek bir ikametgahı olması zorunluluğu vardır.

Kişiler dışında kalan, ticari ve sanayi işletmelerinin birden fazla ikametgah adresleri olabilir. Yaygın olarak kullanılan bir diğer uygulamada, yazlık ev, kışlık ev, köy evi gibi kişiye ait olan mülkleri ikinci ikametgah adresi olarak göstermek mümkündür.

E-Devlet İkametgah Belgesi daha önceden muhtarlıklardan, tüm Türkiye genelinde belirlenen sabit bir fiyat karşılığında alınabiliyordu. Şimdi ise, sistem üzerinden ücretsiz bir şekilde almak mümkün olmuştur. Önceden istenilen her ikametgah belgesi için muhtara ücret vermek gerekiyorken, şimdi ise bir sefere mahsus 2 TL karşılığında alınan E-Devlet şifresi ile ücretsiz alınabiliyor.

Son 2 yıldır, ikametgah belgeleri muhtarlıklar dışında, il ve ilçe nüfus müdürlüklerinden de verilmeye başlandı. İl ve ilçe nüfus müdürlüklerinden alınan ikametgah belgelerinden herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Bir kişinin ikametgah adresi için yapılan sorgulamada, o kişinin nüfusa kayıtlı olduğu yer yerine, yaşadığı yerin adresi yer alır. E-Devlet üzerinden ikametgah adresi sorgusu yapabilmek için, kişinin 18 yaşından büyük olması ve eğer oy kullanacak ise, seçmen kaydının bulunması gerekmektedir.

E-Devlet İkametgah Belgesi Nasıl Sorgulanır?

İkametgah adresi için gerekli olan iki şey vardır. Bunlar; TCKN ve E-Devlet şifresidir. E-Devlet İkametgah Belgesi almanız için sizlere yazımızın altında bir link veriyoruz. Vermiş olduğumuz bu link üzerinden sorgulama yapabilirsiniz.

Sırası ile şu adımları izlemeniz gerekmektedir.

  • Sisteme giriş yapınız
  • Karşınıza gelen ekrana TCKN giriniz.
  • T.C. kimlik numarasının yazıldığı kutucuğun altında yer alan görsel güvenlik kodunu giriniz.
  • Yine aynı ekranın altında yer alan sonraki seçeneğine tıklayınız.

afsdagsd

Sonrasında gelecek ekrandan; il/ilçe merkezi, belediye adresi, köy adresi seçeneklerinden sizlere uygun olanı seçiniz ve sağ alt köşede yer alan ”Son”seçeneğini seçiniz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz