E-Devlet Haciz Sorgulama

E-Devlet Haciz Sorgulama

E-Devlet sistemi üzerinden yapılabilecek pek çok işlem bulunuyor. Bu işlemlerden bir tanesi de e-devlet haciz sorgulama işlemidir. Diğer pek çok işlem gibi bu işlemde zahmetsiz ve kolay bir şekilde yapılabiliyor. Haciz sorgulama işlemini sistem üzerinden gerçekleştirebilmeniz için ilk etapta bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreyi ise ikamet ettiğimiz muhite en yakın PTT şubesinden 2 TL gibi bir ücret karşılığında almak oldukça basit ve zahmetsiz bir işlem.

Haciz Nedir?

Kelime anlamı olarak, alacaklının verecekli ile yaptığı sözleşme veya yazılı evrakta yer alan ödemeleri veya şartlara uymadığı taktirde, ilgili haciz müdürlüklerine yapılan başvuru ile bir işlem başlatma ve başlatılan bu işlem sonucunda borçlunun üstüne olan her türlü mal ile bu bedelin alınması işlemidir.

Haciz işlemi, haciz müdürlüklerince başlatılır. Bu işlemin başlatılabilmesi için alacaklının ilgili evrak ve deliller ile müdürlüğe müracaat etmesi gerekir. Alacaklı bu işlemini devlet aracılığı ile yapar.

Haciz işlemi öncesinde borçluya bir ihtar mektubu gönderilir ve belirlenen tarihler arasında ilgili borçların ödenmesi istenir. Şayet bu tarihlerde borçlar ödenmez ise, haciz işlemi başlatılır. Sonrasında kişiye bir haciz emri gönderilir.

Haciz Emrinin İçeriğinde Neler Var?

1. Alacaklının adı-soyadı,adresi

2. Borçlunun adı,soyadı,adresi

3.Borç miktarı

4.Borç için işleyecek faiz oranı

5.Faizin ne zaman başlayacağı bilgileri yer alır.

Haciz emri içerisinde yer alan bu maddelere ulaşmak e-devlet haciz sorgulama işlemi ile kolay ve hızlı bir şekilde yapılabiliyor.

E-Devlet Haciz Sorgulama İşlemi Nasıl Gerçekleştirilir?

  1. PTT şubelerinden aldığınız E-Devlet şifresi ve T.C. kimlik numarası ile  sisteme giriş yapılır.
  2. Sizler için aşağıda yer verdiğimiz link üzerinden sisteme giriş yapmanız gerekmektedir.
  3. Yukarıda yer verdiğimiz bu iki basamak ile birlikte sisteme kolaylıkla giriş yaparak, haciz işlemleri sorgulamasını yapabiliyorsunuz.

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz