E-Devlet Girişi

E-Devlet Girişi

E-Devlet kavramının hayatımıza girmesi ile birlikte, büyük vakit kaybı ve evrak işlerinden kurtulmuş olduk. Örnek verecek olursak, iki ayrı kamu kurumunda işleri olan bir vatandaş, eğer bu kamu kurumları birbirinden uzak ise, epey zorluk ve sıkıntı çekmek zorunda kalıyordu. Şimdi ise oturduğu yerden bu iki kamu kurumuna gitmesine gerek kalmadan işlerini çok kolay bir şekilde halledebiliyor. Bu kolaylıktan faydalanmak için yapması gereken 3 şey var. Birincisi E-Devlet şifresi almak, ikincisi  Elektronik İmza, üçüncüsü ise Mobil İmza yöntemlerinden birisini seçmek ve sonrasında,  www.turkiye.gov.tr adresine girerek bir çok işlem gerçekleştirmektir. Fakat bu 3 yöntemden en çok kullanılanı ve bilineni E-Devlet şifresi alarak sisteme giriş yapmak oluyor. Diğer iki yöntem vatandaşlar tarafından pek bilinmemektedir.

E-Devlet Sisteme Giriş için kullanılan 3 yöntemin nasıl kullanılabileceğini sizlere detaylı bir şekilde anlatacağız.

E-Devlet Sisteme Giriş İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Ele alacağımız ilk yöntem, yukarıda da bahsettiğimiz gibi E-Devlet şifresi ile nasıl giriş yapacağınızı anlatacağız. Daha önceki yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi size en yakın PTT şubesine giderek, herhangi bir vezneden bir E-Devlet şifresi talep edebilirsiniz. 2 TL ücret karşılığında alacağınız şifre ile aşağıda vereceğimiz linke tıklayarak sisteme ulaşabilirsiniz. Sonrasında E-Devlet şifreniz ve TCKN ile sisteme giriş yapmanız sizin için oldukça kolay bir işlem olacaktır.

E-Devlet sistemine girmek için gerekli olan ikinci bir yöntem ise, Mobil İmza seçeneğidir. Mobil imza dediğimiz kavram, GSM operatörleri tarafından vatandaşın hizmetine sunulan, kolay bir şekilde ulaşabileceğiniz bir yöntemdir. Türkiye’de hizmet vermekte olan 3 GSM operatörümden aylık verilen bir ücret karşılığında, mobil imza hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Üçüncü ve son yöntem ise yine pek bilinmeyen bir yöntem olan Elektronik İmza

seçeneğidir. Elektronik imza, özel bilişim şirketlerinin hizmet olarak sunduğu bir uygulamadır.

 

Etiketler: , , , , , , ,

Bu yazı için 1 yorum yapıldı:

  1. bervin dedi ki:

    E devlet girişi yaptım fakat edevlet şifresi istiyo sizden öğrendiğim kadarı ile edevlet şifreside PTT den alınıyo ben bu hafta sonu nasıl alcam şimdi edevlet şifremi bana söylermisiniz.

Yorum Yaz