E-Devlet Genel Sağlık Sigortası Başvurusu

E-Devlet Genel Sağlık Sigortası Başvurusu

E-Devlet üzerinden yapılabilecek işlemlerin haddi hesabı yok. Bu işlem sayısını yeterli görmeyen edevlet sistemi her geçen gün sisteme yeni hizmet eklemeleri yapmaktadır. Daha önce pek çok işlem hakkında sizleri bilgilendirmek adına yazılar yazdık. Ne kadar yazarsak yazalım yeterli olmuyor.

E-Devlet sistemini kullanan kişi sayısı edinilen bilgilere göre 20 milyona yakın bir sayıya ulaştı. 20 milyon kullanıcıya sunulan hizmet sayısı ise 1300 civarında. Bu hizmetlerin alındığı veya sisteme kayıtlı kurum sayısı ise 200 civarında.

Sistemin güvenliği üst düzeyde tutularak, vatandaşların kişisel bilgilerinin başkalarının eline geçmesi engellenmiş oldu. Alanında uzman bilişim mühendisler tarafından hazırlanan sistemin güvenliği her gün kontrol ediliyor. Alınan bu önlemler sayesinde en güvenli internet sitelerinden bir tanesi hayata geçirilmiş oldu.

Sistem üzerinden başvurulan hizmetlerin başında; en çok sorgulaması yapılan SGK sorgulamalarıdır. SGK ile ilgili olarak yapılan sorgulamalardan ise GSS oldukça önem arz ediyor.

Bir kişinin GSS kapsamında yer alması için belli başlı şartlar gerekiyor. Bunlar; herhangi bir işte çalışmıyor olmak, 25 yaşın üstünde olmak ve öğrenci olmamak gerekiyor. Eğer kişi 25 yaşın altında ve öğrenci ise GSS kapsamında hizmet alabilmesi için öncelikle her yıl SGK kurumlarına öğrenci belgesi ile başvuruda bulunarak yenilemesi gerekiyor. Aksi taktirde aylık prim borcu ödemek zorunda kalacaktır.

Kısa bir süre önce SGK şubesine gitmek aracı ile yapılan işlem, şimdi e-devlet genel sağlık sigortası adı altında internet üzerinden yapılabilmektedir. E-Devlet üzerinden işlem yapabilmek için öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyacımız olacak. Bu şifreyi almak için ise ikamet ettiğimiz veya çalıştığımız yere en yakın PTT şubesine giderek görevli memurdan bir e-devlet şifresi istemek olacaktır. E-Devlet şifresi alırken ödeyeceğiniz ücret ise 2 TL’dir.

E-Devlet Genel Sağlık Sigortası Başvurusu Nasıl Yapılır?

PTT şubelerinden e-devlet şifresi edindikten sonra aşağıda yer verdiğimiz bağlantı aracılığı ile sisteme giriş yapabilirsiniz.

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz