E-Devlet Dava Sorgulama

E-Devlet Dava Sorgulama

E-Devlet ile birçok sorgulama yapılabildiği gibi, E-Devlet dava sorgulaması da yapılabiliyor. Adınıza açılmış bir dava var mı yok mu E-devlet üzerinden sorgulayabiliyorsunuz.

Gelişen teknoloji ile birlikte internet ve bilgisayarların yaygınlaşması sonucu, 2000’li yıllardan itibaren birçok işimizi internetten halletmeye başladık. Eskiden verilen ödevler kütüphanelerde araştırılırken şimdilerde elimizin altında olan bilgisayar ile birçok bilgiye anında ulaşabiliyoruz. Bununla birlikte telefonların son yıllardaki hızlı gelişimi sonucu internet telefonlarda oldukça fazla kullanılmaya başladı. Bugün herhangi bir işleminizi telefondaki internet ile rahatlıkla yapabiliyorsunuz. Telefonların bu denli gelişimi sonucu bilgisayarlara olan bağlılık kısmende olsa düşmüştür. Şimdi konumuza geri dönersek, E-Devlet sitesi üzerinden birçok sorgulamayı yapabiliyor, bilgileri öğrenebiliyoruz.

E-Devlet ile Dava Sorgulama Nasıl Yapılır?

E-Devlet üzerinden herhangi bir sorgulama yapabilmeniz için, E-Devlet şifrenizin olması gerekir. E-Devlet şifresini PTT şubelerinden 2 TL karşılığında edinebilirsiniz. Maddeler halinde E-Devlet Dava sorgulama nasıl yapılır bunu görelim.

 

edevlet dava sorgulama

Buradan Kimliğimi Şimdi Doğrula butonuna tıklayın.

Daha sonra ise TC kimlik numaranız ile E-Devlet şifrenizi girin. Giriş yaptıktan sonra aşağıdaki sayfa gibi hemen bir döküman açılır.

edevlet dava sorgulama 2

Eğer adınıza açılmış bir dava yoksa Adınıza açılmış ya da müdahil olduğunuz bir dava kaydı bulunamamıştır. Şeklinde bir kayıt çıkıyor karşınıza. Varsa bir davanız onu gösterir.

Yukardaki sayfanın aynısı açılır. Açılan sayfa da doğrudan hakkınızdaki davalar ile bilgi verir. Adınıza dava açılmışsa veya müdahil olduğunuz bir dava varsa bunu size gösterir. Adalet Bakanlığı veritabanından bilgi edinildiği için eş zamanlı olarak bilgiler doğru sonuç verir. Yani herhangi bir gecikme söz konusu değildir. Adalet Bakanlığı verilerine dava bilgileri girilmiş ise E-Devlet sitesinde de görülür.

Etiketler: , , ,

Yorum Yaz