E-Devlet Ceza Sorgulama

E-Devlet Ceza Sorgulama

E-Devlet kavramı hayatımızda önemli bir yer edindi. Sistemin kullanışlı olması, aynı zamanda akla gelebilecek kamu kurum ve kuruluşlarının bünyesinde verilen hizmetlerin her türlüsünün bu sistem üzerinde yer alması sistemin kullanılırlığını arttırdı. 2007-2008 yılları arasında hayatımıza giren e-devlet sistemi, 8 yıl gibi kısa bir sürede 25 milyon kullanıcı sayısına ulaştı. Sistemin bu kadar hızlı büyümesinin sebebine gelecek olursak; yaklaşık 350 işlemin hızlı, kolay ve zahmetsiz bir şekilde yapılabilmesi diyebiliriz.  Sistemin hayata geçirilmesinden önce uzun kuyruk, zaman kaybı ile sonuçlanan kamu işlemleri ile uğraşmak zorunda kalınıyordu.

E-devlet sisteminin ilk oraya çıkışı ile şimdiki hali arasında gözle görülebilir farklar var. Sistem sürekli yenileniyor. Sistemde önem verilen noktalardan bir tanesi de güvenlik ile ilgili kısmı.

Sistem için geliştirilen e devlet şifresi ile güvenlik üst seviyeye çıkarılmıştır. Başka kişilerin sistemi kullanarak sizin bilgilerinize ulaşılması engellenmiştir. E-Devlet şifresini temin edebilmek için PTT şubelerine gitmeniz gerekiyor.  Herhangi bir PTT şubesinden e-devlet şifresi almak isterseniz 2 TL gibi bir ücret ödemeniz gerekiyor. Daha önce almış olduğunuz şifreyi kaybetmeniz durumunda ise şubelerden tekrar yeni bir şifre alabilirsiniz. Bunun için ödemeniz gereken ücret ise 4 TL olarak belirlenmiştir.

Sistem ile ilgili vermiş olduğumuz bu bilgilerden sonra, sıra başlıktan da anlaşılacağı gibi e-devlet ceza sorgulama işlemi hakkında bilgi vermeye geldi. Bu hizmet araç sahipleri tarafından çok sık kullanılmaktadır. Her gün binlerce araç sahibi internet üzerinden caza sorgulaması yapmaktadır.

E-Devlet Ceza Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Maddeler halinde anlatacak olursak;

  1. PTT şubelerinden e-devlet şifresi almak gerekiyor. Yukarıda da değindiğimiz gibi 2 TL ücret karşılığında şifreyi almak mümkün.
  2. Şifreyi aldıktan sonra yazımızın altında yer alan bağlantı adresinden sisteme giriş yapılır.
  3. Karşımıza gelen ekranda yer alan ilgili boşluklara T.C. kimlik numarası ve e-devlet şifresi girilir ve sorgulama işlemi yapılır.

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz