E-Devlet Askerlik Durum Belgesi

E-Devlet Askerlik Durum Belgesi

Askerlik durum belgesi üniversiteye başlarken veya yeni bir işe başlarken istenilen belgelerden bir tanesidir. Askerlik durum belgesi gerekliliği durumunda, diğer bütün işler gibi devlet kurumlarını gezmenize gerek kalmamıştır. Sistem üzerinden, e-devlet askerlik durum belgesi alabilirsiniz. Bu belgeyi alabileceğiniz bir diğer yer ise, bulunduğunuz il veya ilçedeki askerlik şubelerine giderek bu belgeyi alabilirsiniz.

Vatandaşların bazı durumlarda askerlik durum belgesine ihtiyaçları olacaktır. Bunlar;

  • Lisansüstü eğitim yapmak için üniversiteye başvuruda bulunacak vatandaşlar için gereklidir.
  • Askere gideceği tarihe kadar bir işte çalışması durumunda,
  • Vatandaşların silah altına alınacağı tarihin belli olması durumunda alınabilen bir belgedir.
  • Açıköğretim kaydı yaptıracak ise, yine askerlik durum belgesine ihtiyacı olacaktır.

Askerlik Durum Belgesi Ne İşe Yarar?

Askere gitme yaşı gelen vatandaşların, eğer öğrenci ise veya bir üniversitede öğrenim görüyorsa, alması gereken bir belgedir. Üniversiteye kayıt yaptıran erkek öğrencilerin bu belgeyi mutlaka alması gerekiyor.

Alacağınız bu belgede, askerlikle bir ilişkinizin olmadığı, tecilli olduğu, ne kadar süre tecilli olduğu gibi bilgiler yer alır.

E-Devlet Askerlik Durum Belgesi Nasıl Alınır?

E-Devlet ile birlikte gelen pek çok kolaylık var. Bu kolaylıklardan bir tanesi de askerlik durumu söz konusu olduğunda vatandaşlar için önem arz eden bir belge olan Askerlik durum belgesi almak için artık herhangi bir askerlik şubesine gitmenize gerek yok. Diğer hizmetlerde anlattığımız gibi, askerlik durum belgesini ilk kez internet üzerinden alacak vatandaşların, öncelikle PTT şubelerinden bir e devlet şifresi alması gerekiyor. Sonrasında aldığı şifre ve TCKN ile sisteme giriş yapması gerekiyor.

Askerlik durum belgesini sistem üzerinden nasıl alacağınızı sırası ile sizlere anlatacağız. Öncelikle yazımızın altında yer verdiğimiz linke tıklayarak sisteme gidiniz. Sonrasında, TCKN ve E-Devlet şifreniz ile giriş yapınız. Sonrasında sırası ile aşağıda yer alan resimlere bakarak işleminizi gerçekleştirin.

sfdgfsgs

Adsızfcbcvnhhch

Adsızxfhgfcnvcm

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz