E-Devlet Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama

E-Devlet Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama

turkiye.gov.tr adı ile hayata geçen sistemin tanıtımı 12 Aralık 2008’de yapıldı. Elektronik ortamdan kamu hizmetleri vermesi amaçlanan bu sistemin asıl tanıtımı ise 2008 yılında düzenlenen CeBIT Bilişim Eurasia fuarında yapıldı. Turksat A.Ş. tarafından devletin kısa yolu adı altında tanıtımı yapılan sistem 18 Aralık 2008 tarihinde faaliyete geçirildi. Sistemin açılışı da başbakan tarafından yapıldı. Faaliyete geçmesi ile birlikte başlayan ve kısa bir süre içerisinde hizmet sayısını arttıran sistem A’dan Z’ye her türlü kamu kurum ve kuruluş işlemi tek bir çatı altında verilebilir hale geldi.

Sistemin en büyük faydası hafta sonu derdi, mesai bitimi derdinin olmamasıdır. Çünkü sisteme 7 gün 24 saat ulaşmak mümkün. Bu gibi pek çok avantaj sayesinde sisteme üye kişi sayısı 25 milyona ulaştı.

Sistem üzerinden yapılabilecek pek çok sorgulama mevcut olup, bunlardan bir tanesi de e-devlet aile hekimi bilgisi sorgulama işlemidir. Sağlık ocakları kısa bir süre önce sistem değişikliğine giderek aile hekimi konseptine  geçiş oldu. Bu sistem ile aile hekimleri hastalarını yakından takip etme kolaylığı sağlamış oldu.

İsteyen vatandaşlar aile hekimini sağlık ocağından öğrenebildiği gibi e-devlet sistemi üzerinden de öğrenme şansını elde etmiş oldu.

E-Devlet sistemini kullanabilmek için öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreyi temin etmek için de PTT şubelerine gitmeniz gerekiyor. Vezneye vereceğiniz iki TL karşılığında bir ed-devlet şifresi alabilirsiniz.

E-Devlet Aile Hekimi Bilgisi Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyacımız olacak. Bu şifreyi de PTT şubelerinden alıyoruz. Şifre ve T.C. kimlik numarası sisteme giriş için yeterli oluyor.

Sisteme giriş yapmak için gerekli olan bağlantı yazımızın sonunda yer almaktadır. Verdiğimiz bu bilgiler ile birlikte sisteme giriş yapmak oldukça kolay olacaktır.

 

 

 

Etiketler: , , , ,

Yorum Yaz