E-Devlet 4B Emekli Aylık Bilgisi

E-Devlet 4B Emekli Aylık Bilgisi

E-Devlet üzerinden akla gelebilecek onlarca hatta binlerce kamu kurum ve kuruluşları ile ilgili sorgulamalar yapabilirsiniz. Hemen hemen akla gelebilecek her konuda sorgulama yapabilirsiniz. E-devlet üzerinden yapılabilecek sorgulamalardan bir tanesi de; e-devlet 4b emekli aylık bilgisi ile ilgili yapılabilecek sorgulamadır.

Dünya genelinde her ülkede vatandaşların emekli olabilmesi için öncelikle belirlenen kurallar çerçevesinde çalışması ve sigorta primi yatırması gerekiyor. Yatırılan bu primler ve primler sonrasında elde edilen emeklilik yaşı değişiklik göstermektedir. Emekli olmak isteyen vatandaşlar için önem arz eden bir diğer kriter ise iş hayatına atıldıkları tarihin ne zaman olduğudur. Çünkü vatandaşların işe giriş tarihlerine göre emekli olacakları yaş sınırları belirlenmiştir.

Yaş ve yatırılan prim dışında vatandaşların emekli olabilmesi için ciddi bir kaza veya hastalık geçirmiş olması gerekiyor. Yine bu noktada da belirlenen kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri sağladığı taktirde malülen emekli olmaya hak kazanabilir.

E-Devlet 4B Emekli Aylık Bilgisi Sorgulama Nasıl Öğrenilir?

Bu sistem üzerinden e-devlet 4b emekli aylık bilgisi sorgulaması yapmak oldukça kolay. E-devlet şifresine sahip olmanız halinde 7 gün 24 saat emeklilik ile ilgili sorgulamanızı yapabilirsiniz. Bunun için öncelikle bir e-devlet şifresine ihtiyacınız olacaktır. Bu şifreyi almak kısa ve kolay bir işlem gerektiriyor. Bunun için size en yakın PTT şubesine giderek bu şifreyi edinmenizdir. E-devlet şifresi edinirken PTT hizmet bedeli olarak 2 TL ücret tahsil etmektedir. Verilen bu ücret ile e-devlet şifresi zarf içerisinde sizlere teslim edilecektir. Eğer şifrenizi unutmanız gibi bir durum söz konusu oldu ise yeni şifre alabilirsiniz. Bunun için de 4 TL gibi bir ücret ödeyebilirsiniz.

Bu işlemleri yaptıktan sonra geriye son bir adım kalıyor. Bu adımda ise aşağıda yer verdiğimiz link üzerinden sisteme giriş yaptıktan sonra sizden istenilen bilgileri girdikten sonra kolaylıkla sorgulama yapabilirsiniz.

 

Etiketler: , , , , , ,

Yorum Yaz