Dava Dosyası Sorgulama

Dava Dosyası Sorgulama

Dava, vatandaşların haklı olduğunu düşündüğü bir durumda, devletin belirlediği kurallar çerçevesinde, devletin adına görev yapan mahkemeler aracılığı ile, yaptığı işlemlerdir. Dava iki şekilde açılır. Bunlardan birincisi asli davadır. Diğeri ise feri dava dediğimiz dava çeşididir. Bu sınıflandırmanın dışında başka bir sınıflandırma daha mevcuttur. Buna göre, davalar; ceza davaları, hukuk davası, idari dava, kamu davası ve şahsi davalar olmak üzere ayrılırlar.

Türkiye Cumhuriyeti Devletinde dava açabilmek için 18 yaşını doldurmak gerekiyor. Biz buna dava ehliyeti diye adlandırılıyoruz.

Eğer dava açılacak kişinin yaşı 18 yaşın altında ise ve dava açılması gibi bir durum söz konusu ise, ailesi tarafından davalar açılabilir. Burada ailenin dava açmasına rağmen, sorumlu kişi çocuk olarak kabul edilir. Bir diğer durum ise, anne baba yok ise, davayı akrabaların açabilmesi mümkündür.

Dava Açma Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Dava dilekçelerinin nasıl yazılacağı ile ilgili kişiler yeterince bilgiye sahip değillerdir. Bu nedenle, dava dilekçesinde, ad, soyad, TCKN, adresi, vekilin adı soyadı adresi, davalının adı soyadı adresi, dava konusu, dava özeti ve en son olarak davada kullanılacak delillerin yer alması gerekiyor.

Dava dilekçesi, diğer dilekçeler gibi sade ve anlaşılır olmalıdır.  Eğer bu konuya dikkat edilmez ise, hakim ve savcı yanlış kanılara sahip olunabilir. Sonrasında yazılan dilekçe adliyelerde bulunan tevzi ofislerinde başvurular kabul edilecektir. Sonrasında, vezneye giderek, yargılama yapılabilmesi için gerekli olan harç ve giderlerin yatırılması gerekiyor. Vezneden alınan bu ücret, ”Başvuru Harcı” adı altında alınır.

Dava Dosyası Sorgulama Nasıl Yapılır?

Dava Dosyası sorgulama  işlemi yapabilmek için, e-devlet şifresine ihtiyacınız vardır. Bu şifreyi PTT şubelerinden 2 TL karşılığında alınabilir. Sonrasında aşağıda yer verdiğimiz link üzerinden ilgili sisteme giriş yaparak, dava dosyası sorgulaması yapabilirsiniz.

 

 

Etiketler: , , , , ,

Yorum Yaz